Ineos Styrolution, światowy lider w dziedzinie tworzyw styrenowych i jednocześnie część Grupy Ineos, będzie współpracować z firmą Indaver, zajmującą się gospodarką odpadami i mającą siedzibę w Belgii, która opracowała technologię depolimeryzacji, w której tworzywa sztuczne są przekształcane w wysokiej jakości surowce wtórne m.in styren. Partnerstwo ma na celu wprowadzenie tej technologii na rynek.
W przeszłości Indaver opracował program rozwojowy o nazwie „Plastics2Chemicals” (P2C), którego celem było znalezienie bezpiecznego procesu recyklingu dla poużytkowych tworzyw sztucznych, dla których nie ma odpowiednich możliwości recyklingu. Lata badań i rozwoju zaowocowały udanym procesem depolimeryzacji i oczyszczania, który został już intensywnie przetestowany. Według Paula De Bruyckera, dyrektora generalnego Indavera, projekt jest „przykładem trwałego zaangażowania branży w osiągnięcie europejskich celów w zakresie waloryzacji tworzyw sztucznych”.
Indaver planuje teraz zainstalować demo-instalację z Tworzyw Sztucznych w porcie w Antwerpii, w sąsiedztwie Ineos Styrolution, która będzie miała zdolność recyklingu 15.000 ton rocznie. Uruchomienie zakładu planowane jest na pierwszą połowę 2021 roku.
Początkowym celem współpracy będzie pełne dostosowanie procesu depolimeryzacji Indavera do specyfikacji wsadu w procesie polimeryzacji Ineos Styrolution.
Ineos Styrolution jest mocno zaangażowany w zrównoważony rozwój. Rob Buntinx, prezes Ineos Styrolution w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, przemawiając podczas niedawnego wydarzenia Pre-K w Antwerpii, powiedział, że firma zobowiązała się do zapewnienia, że do 2025 roku wszystkie gatunki polistyrenu Ineos sprzedawane do celów opakowaniowych będąmiały recyklingową zawartość co najmniej 30%. Będzie to wymagało dostępu do odpadów i partnerów zapewniających technologię zbierania, sortowania i przetwarzania. W tym celu firma weszła w różne formy współpracy. /Źródło: EPN/