Firma Parx Plastics z Holandii, opracowała sposób otrzymywania biokompatybilnych tworzyw posiadających właściwości antybakteryjne. Firma twierdzi, że technologia oferuje bezpieczną i nietoksyczną alternatywę dla obecnie dostępnych produktów, takich jak nano-srebro lub triklosan.
Firma twierdzi, że po przeprowadzeniu 22196 testów wskazanych przez ISO, skuteczność biotworzywa po 24 godzinach jest wysoka na poziomie 98-99% wobec bakterii Staphylococcus aureus, Escherichia coli, MRSA i Clostridium difficile (C- dif).
Tym, co wyróżnia tę technologię jest to, że atakuje tylko komórki bakterii, doprowadzając do ich zniszczenia, a ludzkie komórki pozostają natomiast nietknięte. Firma twierdzi, że technologia nie jest cytotoksyczna i kontakt z biomateriałem jest w pełni bezpieczny dla ludzi. Dodaje także, że tworzywa sztuczne są również odpowiednie do kontaktu z żywnością.
"Jako że jesteśmy w stanie zastosować tę technologię do istniejącego polimeru, bez zmian właściwości materiału to oferuje naprawdę przełomowe możliwości. Właściwości antybakteryjne mogą być teraz wprowadzane do produktów, do których do tej pory nie mogły, z powodu ograniczeń i wytycznych naruszających cechy materiału", powiedział Michael van der Jagt, współzałożyciel Parx Polymers.
Eastman Tritan EX401 kopoliester jest jednym z pierwszych materiałów Parx, który jest zintegrowany z właściwościami przeciwbakteryjnymi, z wynikami 98,7% w odniesieniu do bakterii Gram- i 98% w odniesieniu do bakterii Gram+. /Źródło: European Plastics News/