Światowy popyt na ekologiczne oraz biodegradowalne tworzyw sztuczne wzrasta o 19% na rok i osiągnie wartość 960 tysięcy ton w 2017 roku, według amerykańskiej firmy Freedonia.
Biotworzywa są biodegradowalnymi i nadającymi się do kompostowania tworzywami sztucznymi, które są otrzymywane na bazie surowców odnawialnych, tj. skrobia (na przykład skrobia kukurydziana), celuloza i białko sojowe, których rozkład do czynników tj. jak biomasa, dwutlenek węgla i woda nie jest niebezpieczny dla środowiska.
Według Kenta Furst, analityka z Freedonia, "oczekuje się silnego wzrostu popytu biotworzyw na praktycznie wszystkich rynkach geograficznych”. Jest to wynik rosnących preferencji konsumentów na trwałe materiały, wzrastające stosowanie biotworzyw przez przetwórców tworzyw sztucznych oraz rozwój nowych produktów a także tworzenie dla biotworzyw nowych zastosowań.
Freedonia poinformowała, że pomimo ogłaszania wzrostu popytu, spodziewa się, że biotworzywa w roku 2022 wciąż będą stanowić mniej niż 1% całkowitego rynku tworzyw sztucznych. "Sukces branży biotworzyw będzie ostatecznie zależeć od ceny a konwersja na biotworzywa na dużą skalę nie nastąpi, dopóki nie zostanie osiągnięta równość z cenami konwencjonalnych tworzyw sztucznych", powiedział analityk Freednonia.
Zwiększone wymagania i nowe regulacje prawne dotyczące wyrobów codziennego użytku produkowanych z tworzyw sztucznych, takich jak torby i reklamówki, spowodują wzrost popytu na biotworzywa na bazie skrobi, natomiast dla wersji biologicznych tworzyw sztucznych, takich jak polietylen i polipropylen oczekuje się zobaczyć najszybciej rosnący popyt .
W 2012 roku Europa Zachodnia była największym regionem konsumenckim biotworzyw zużywając 212 tys. ton, co odpowiada ponad połowie całkowitego światowego popytu. /Źródło: European Plastics News/