Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Aktualności

26.09
2012

Europejska Branża Tworzyw Sztucznych – Spotkanie Na Szczycie PolyTalk 2012

Tegoroczne spotkanie na szczycie europejskiej branży tworzyw sztucznych, na które do Wiesbaden w Niemczech przybyło ponad 200 uczestników odniosło ogromny sukces. Ta odbywająca się pod hasłem “Plastics – An Intriguing Love Story?” dwudniowa konferencja zgromadziła licznych przedstawicieli przemysłu, sceny politycznej, środowisk naukowych, mediów oraz młodzieży.

Kulminacyjnym elementem spotkania budząca sprzeczne emocje debata na temat obaw związanych z tworzywami sztucznymi w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa zdrowotnego w kontekście stosowania „zasady przezorności” (precautionary principle). Opinie środowisk politycznych i naukowych przedstawili znamienici goście - uczestnicy dyskusji: Dr Janez Potočnik, Komisarz ds. Ochrony Środowiska, Dr Elke Anklam, Dyrektor Instytutu Health and Consumer Protection (IHCP) przy Joint Research Centre Komisji Europejskiej oraz Axel Singhofen, Doradca ds. zdrowia i środowiska ugrupowania Zielonych w Parlamencie Europejskim. Stanowisko przemysłu reprezentował Dr. Martin Brudermüller, Wice Prezes Zarządu BASF SE, natomiast Susan Freinkel, dziennikarka i autorka książki “Plastic, A Toxic Love Story” stała w dyskusji po stronie krytycznego konsumenta.

Patrick Thomas, Prezes PlasticsEurope oraz Prezes Zarządu (CEO) firmy Bayer MaterialScience, podsumowuje: “Z jednej strony przemysł musi cały czas robić to co do niego należy – dopilnowywać, aby produkowane przez nas materiały używane były w sposób nie powodujący żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego a produkty wprowadzane na rynek były całkowicie bezpieczne. Wiąże się z tym nie tylko przestrzeganie obowiązujących regulacji prawnych, ale także ich wyprzedzanie. Oznaczać to może także przegląd dotychczasowych dowodów naukowych, gdy pojawią się owe metody badawcze. Z drugiej strony, jeśli ludzie w dalszym ciągu mają jakieś wątpliwości, to nie możemy ich po prostu ignorować, musimy starać się lepiej słuchać i rozumieć, skąd się te obawy biorą”.

 

 

Uczestnicy dyskusji podczas PolyTalk (od lewej do prawej): Dr Martin Brudermüller, Susan Freinkel, Dr Janez Potočnik, Laura Shields (moderator), Axel Singhofen, Dr Elke Anklam

 

Natomiast Dr Janez Potočnik podczas swojego wystąpienia powiedział: „Tak, z tworzywami sztucznymi są związane pewne problemy. Ale to także niezwykle wszechstronny i lekki materiał, który ma niemal nieograniczony zakres przeróżnych cech użytkowych wynikających z jego fizycznych właściwości i składu chemicznego. Wierzę, że ponieważ zmieniamy się ze społeczeństwa „wyrzucić i zapomnieć” w kierunku społeczeństwa wykorzystującego zasoby wielokrotnie, to tworzywa mają tu swoją przyszłość. Mogą być częścią rozwiązania, a nie tylko częścią problemu.”

Omawiają przyszłość przemysłu tworzyw sztucznych w Europie Sir Jonathon Porritt, były doradca do spraw zrównoważonego rozwoju premiera Tony Blaira oraz założyciel organizacji „Forum for the Future” zaprezentował punkt widzenia eksperta określając przemysł tworzyw sztucznych jako „ źródło ogromnego potencjału w zakresie zrównoważonego rozwoju”.

Inna dyskusja panelowa poświęcona była przyszłości młodego pokolenia w Europie. Pięciu zwycięzców debat Parlamentu Młodzieży organizowanego przez PlasticsEurope w Belgii, Turcji, Bułgarii i Niemczech zadawało trudne pytania przedstawicielom przemysłu: Patrickowi Thomasowi i Wilfiedowi Haenselowi, Dyrektorowi Zarządzającemu PlasticsEurope. Pytali, między innymi o to, jak bardzo przemysł może, i jak daleko powinien angażować się w rozwój edukacji, przygotowując młodych ludzi do ich przyszłości zawodowej na europejskim rynku pracy. Więcej informacji oraz materiały filmowe I zdjęcia wkrótce na stronie http://www.polytalk.eu/.

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito