Globalny Rynek Technologii Addytywnych (1)
Zgodnie z danymi raportu Additive Manufacturing Market Size, Share & Trends Analysis Report By Component, By Printer Type, By Technology, By Software, By Application, By Vertical, By Material, By Region, And Segment Forecasts, 2024 – 2030 opublikowanego przez Grand View Research, wartość globalnego rynku produkcji addytywnej wyceniono na 20,37 mld USD w 2023 r. i oczekuje się, że będzie on rósł w tempie CAGR wynoszącym 23,3% w latach 2023–2030.
Oczekuje się, że czynniki takie jak rosnący popyt na aplikacje w różnych branżach i pionach przemysłowych, w szczególności w sektorze opieki zdrowotnej, motoryzacyjnym oraz lotnictwa i obrony, a także intensywne badania i rozwój w zakresie druku 3D będą napędzać wzrost rynku.
Produkcja addytywna (AM), często określana jako szybkie prototypowanie, czy też drukowanie 3D, jest definiowana jako „proces łączenia materiałów w celu tworzenia obiektów z trójwymiarowego modelu danych. Technologie wytwarzania addytywnego (AM) zrewolucjonizowały sposób opracowywania i produkcji towarów, znajdując liczne zastosowania w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, medycznym i dóbr konsumpcyjnych.
RYNEK ZDOMINOWANY PRZEZ PRZEMYSŁOWE DRUKARKI 3D (1A)
Segment przemysłowych drukarek 3D zdominował rynek i odpowiadał za udział w przychodach wynoszący ponad 76%. Przemysłowe drukarki 3D są szeroko stosowane w różnych branżach i pionach przemysłowych, w tym w motoryzacji, elektronice, lotnictwie i obronności oraz opiece zdrowotnej, między innymi, w niektórych typowych zastosowaniach, takich jak prototypowanie, projektowanie i oprzyrządowanie. Biorąc pod uwagę szerokie zastosowanie produkcji addytywnej do prototypowania, projektowania i oprzyrządowania, oczekuje się, że segment przemysłowych drukarek 3D będzie nadal dominował na rynku.
NAJSILNIEJSZYM SEGMENTEM JEST MOTORYZACJA (1B)
Segment motoryzacyjny zdominował rynek i odpowiadał za udział w przychodach wynoszący ponad 23%. W omawianym raporcie branża została dodatkowo podzielona na przemysłową produkcję addytywną i produkcję addytywną na komputery stacjonarne. Segment motoryzacyjny należy do przemysłowej produkcji addytywnej wraz z lotnictwem i obroną oraz opieką zdrowotną. Segment opieki zdrowotnej jest gotowy na znaczny wzrost w oparciu o bardzo rosnące w ostatnim czasie możliwości produkcji addytywnej, celem opracowywania sztucznych tkanek i mięśni replikujących naturalne tkanki do wykorzystania w operacjach transplantacji.
Segment produkcji addytywnej na komputery stacjonarne został dodatkowo podzielony na cele edukacyjne, modę i biżuterię, przedmioty, stomatologię, żywność i inne. Oczekuje się, że takie segmenty jak stomatologia, moda oraz jubilerstwo znacząco przyczynią się do wzrostu poziomu i wartości produkcji addytywnej na komputery stacjonarne. Segment stomatologii odpowiadał za największy udział w przychodach w 2021 r. i oczekuje się, że będzie nadal dominował w tym segmencie w okresie prognozy. Produkcja addytywna zyskuje również na popularności w imitacji biżuterii, miniaturach, sztuce i rzemiośle oraz odzieży i ubiorze.
Materiały źródłowe: Additive Manufacturing Market Size, Share & Trends Analysis Report By Component, By Printer Type, By Technology, By Software, By Application, By Vertical, By Material, By Region, And Segment Forecasts, 2024 – 2030