Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Grupa Azoty

Logowanie

*
*

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Świat Druku 3D

09.12
2021

Dlaczego Warto Kupić Drukarkę SLS?

Działanie technologii druku 3D

Drukowanie 3D polega na nakładaniu na siebie przy pomocy głowicy drukującej kolejnych warstw tworzywa sztucznego. Im cieńsza jest warstwa materiału, tym większa jest dokładność detali i gładkość drukowanych modeli.

Najpopularniejszą metodą druku 3D jest metoda FDM (Fused Deposition Modeling), występująca także pod nazwą FFF (Fused Filament Fabrication). Stopione warstwy materiału wylewane są kolejno wg projektu, a po zastygnięciu tworzą określony model. Wyróżniamy także metody, które do utwardzania materiału (filamentu) wykorzystują światło oraz drukowanie wykorzystujące sproszkowane materiały polimerowe z dominacją poliamidu.

Proste drukarki 3D do samodzielnego montażu, używane w warunkach domowych można zakupić już za kilka tysięcy złotych, natomiast drukarki profesjonalne to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Metoda SLS (Selective Laser Sintering)

Technologia SLS (dosłownie technologia selektywnego spiekania laserowego) wzięła swoją nazwę od sposobu pracy drukarki. Na powierzchni stołu roboczego nakładany jest materiał w postaci proszku poliamidowego. Następnie wiązka lasera przeprowadza utwardzanie proszku, a po jego zastygnięciu powstaje podstawa modelu. Kolejnym krokiem jest obniżenie stołu i nałożenie następnej warstwy proszku, którą ponownie się spaja laser. Proces powtarza się warstwa po warstwie, dopóki projekt nie zostanie ukończony. Wydrukowany model na koniec jest oczyszczany z drobinek proszku, co umożliwia działanie elementów tuż po wyciągnięciu z maszyny.

Choć na pierwszy rzut oka drukowanie metodą SLS może wydawać się czasochłonnym procesem, technologia ta umożliwia wydrukowanie szablonów o złożonej geometrii w stosunkowo krótkim czasie. Co ciekawe, druk 3D SLS staje się doskonałą alternatywą dla formowania wtryskowego, nie tylko ze względu na niższy koszt wykonania wyrobów, ale także na krótszy czas pracy i możliwość wykonywania przedmiotów o skomplikowanych kształtach.

Zastosowanie metody SLS

Dzięki wykorzystaniu materiałów o wysokiej wytrzymałości, drukarki SLS wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle samochodowym, lotniczym, medycznym, czy maszynowym. Wykorzystanie technologii SLS pozwala na stworzenie prototypów części maszyn, projektów architektonicznych, obudów urządzeń, czy nawet modeli ludzkich kości.

Jaką drukarkę SLS wybrać?

Na rynku dostępne jest naprawdę wiele drukarek pracujących metodą SLS. Aktualnie najlepszą opcją w przystępnej cenie są drukarki Sinterit Lisa i Sinterit Lisa Pro, które w przeciwieństwie do innych drukarek 3D cechują się niewielkimi gabarytami, dzięki czemu urządzenie może stanąć zarówno na hali produkcyjnej, jak i w biurze. Warto zaznaczyć, że w drukarkach Sinterit można wykorzystać różne materiały, m.in.:

  • PA12, stosowany w projektach, gdzie priorytetem jest wysoka jakość powierzchni.
  • PA11, stosowany do elementów wymagających zwiększonej żywotności.
  • TPE, zapewniający zwartość konstrukcji.
  • Zapewniające elastyczność i plastyczność wytworów.

Co ciekawe, zarówno drukarka Sinterit Lisa, jak i Sinterit Lisa Pro stworzone zostały przez polskiego producenta z Krakowa.

Zalety technologii SLS

W porównaniu do tradycyjnych metod produkcji prototypów i innych przedmiotów druk 3D metodą SLS jest bardzo ekologicznym i opłacalnym rozwiązaniem. Efektem używania dokładnie takiej ilości materiałów, jaka jest potrzebna, i brak konieczności wycinania skrawków jest zmniejszenie ilości odpadów. Co więcej, technologię SLS cechuje wysoka wytrzymałość produkowanych przedmiotów dzięki zastosowaniu spiekania laserowego.

Każda drukarka Sinterit doskonale sprawdzi się przy produkcji większej ilości przedmiotów za jednym razem, co umożliwiają specjalne ustawienia. Dodatkowo stosowanie druku SLS umożliwia wytwarzanie części ruchomych, bez żadnych ograniczeń montażowych. Co ważne, drukarki SLS cechują niskie koszty eksploatacji, a niektóre proszki mogą być używane wielokrotnie, co pozwala ograniczyć wydatki. Warto zaznaczyć, że w drukarce Sinterit można wydrukować obiekty o przekątnej sięgającej nawet 316 mm.

Niezwykle ważną zaletą jest funkcjonalność drukarek SLS. Wykonywanie przedmiotów zajmuje niewiele czasu, a ich obróbka nie wymaga stosowania substancji chemicznych. Co ważne, drukowane modele nie wymagają żadnych podpór. Stosowanie technologii SLS z wykorzystaniem drukarek Sinterit to także duża niezależność. Każdy model zaprojektowany został tak, aby spełniał oczekiwania użytkowników i był łatwy w obsłudze. Dzięki nieskomplikowanym wymaganiom instalacyjnym drukarka nie powinna sprawiać większych problemów przy użytkowaniu.

Podsumowanie

Stosowanie druku 3D staje się coraz popularniejsze zarówno w dużych, jak i małych przedsiębiorstwach. Części wydrukowane nowoczesną technologią będą mogły posłużyć przez długi czas, zupełnie jak w przypadku tradycyjnych, ale dużo mniej oszczędnych i ekologicznych metod. Przed podjęciem decyzji o wyborze urządzenia warto zapoznać się z jego cechami i sposobem działania, aby wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania klientów.

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito