Kompozyty termoplastyczne Tepex wzmacniane włóknami ciągłymi produkcji koncernu LANXESS charakteryzują się wysokimi parametrami w zakresie zmniejszania palności. Jedną z przyczyn jest wysoka zawartość włókien. W związku z tym przeszły one już wiele z testów palności wymaganych dla typowych zastosowań pozbawionych ochrony przed ogniem. W odniesieniu do niektórych zastosowań – takich jak obudowy szaf sterowniczych lub wysokonapięciowe elementy akumulatorów w pojazdach elektrycznych – często wymagana jest jednak klasyfikacja V-0 w teście palności UL 94 amerykańskiego instytutu badawczego Underwriters Laboratories Inc. Dla takich przypadków specjaliści koncernu LANXESS opracowali trzy nowe bezhalogenowe, niepalne warianty Tepex z matrycą z poliamidu 6. – Materiały te są wybierane, gdy wymagana jest klasyfikacja V-0, a komponenty muszą odznaczać się jednocześnie bardzo wysoką wytrzymałością, sztywnością i absorpcją energii – wyjaśnia Sabrina Anders, kierownik projektu w spółce zależnej LANXESS, Bond-Laminates, w Brilon w Niemczech, gdzie opracowywany i produkowany jest Tepex.
Trzy warianty produktu
Tepex dynalite 102fr-RG600(x)/47% wzmocniony jest włóknami szklanymi typu roving. Można je również układać wieloosiowo i dzięki temu precyzyjnie dopasować do punktów przenoszenia obciążeń i ścieżek obciążenia w elemencie. Kompozyt ma uniwersalne zastosowanie i nadaje się do stosowania w wysokonapięciowych komponentach akumulatorów pojazdów elektrycznych, takich jak płyty separatorów, pokrywy i obudowy jednostek sterujących. Natomiast Tepex dynalite 102fr-FG290 jest przeznaczony do zastosowań w sektorze elektrycznym i elektronicznym. Dzięki wzmocnieniu drobnym włóknem szklanym otrzymuje się wysokiej jakości powierzchnie, które są łatwe do malowania. Kompozyt nadaje się m.in. do małych obudów, które muszą spełniać wymagania normy DIN EN 45545-2 (Kolejnictwo – ochrona przeciwpożarowa w pojazdach szynowych). Tepex dynalite 202fr jest wzmocniony włóknami węglowymi i przeznaczony do elementów narażonych na ekstremalne obciążenia mechaniczne, takich jak obudowy elektroniczne o wysokiej wytrzymałości. – Jest to alternatywa dla kompozytów wykonanych z trudnopalnego poliwęglanu, jeśli na przykład ich wytrzymałość i sztywność nie są wystarczające – wyjaśnia Sabrina Anders.
Własności mechaniczne odpowiadają produktom standardowym
Wszystkie trzy materiały konstrukcyjne są dostępne w ilościach do zastosowań na dużą skalę. Są również oferowane w wariantach ekranowanych elektromagnetycznie przez węglową wkładkę tekstylną w kompozycie lub metaliczną powłokę powierzchniową. Klasyfikacja UL 94 V-0 odnosi się do próbek o grubości od 0,5 do 3,5 milimetra. – Dodatki uniepalniające są tak dobrane, że nie wpływają negatywnie na właściwości mechaniczne kompozytów, które są porównywalne z właściwościami odpowiednich materiałów standardowych. Na przykład wytrzymałość Tepex dynalite 202fr na zginanie zdecydowanie przekracza 600 megapaskali – wyjaśnia Simon Rösen, twórca materiałów Bond-Laminates. Wszystkie opakowania trudnopalne są zgodne z dyrektywą UE RoHS ws. ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji i europejskim rozporządzeniem REACH ws. rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (rozporządzenie (WE) nr 1907/2006).
Oprócz trzech nowych produktów LANXESS oferuje również inne bezhalogenowe, niepalne warianty Tepex z matrycami na bazie poliwęglanów. Większość z nich posiada certyfikat UL 94 V-0.
Po dalsze informacje o usługach i produktach Tepex zapraszamy na stronę internetową www.tepex.com.
Koncern LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2019 roku osiągnął sprzedaż w wysokości 6,8 mld euro. Obecnie koncern zatrudnia około 14 300 pracowników w 33 różnych krajach. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu LANXESS jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych. Koncern LANXESS należy do najważniejszych indeksów zrównoważonego rozwoju: Dow Jones Sustainability Index (DJSI) World i FTSE4Good.
Oświadczenia dotyczące przyszłości:
Niniejszy komunikat prasowy zawiera pewne oświadczenia dotyczące przyszłości, które mogą obejmować założenia, opinie, oczekiwania i poglądy wyrażane przez firmę lub pochodzące ze źródeł należących do stron trzecich. Różne znane i nieznane zagrożenia, niewiadome oraz inne czynniki mogą przyczynić się do powstania znacznych różnic pomiędzy rzeczywistymi wynikami, sytuacją finansową, rozwojem i osiągnięciami koncernu LANXESS AG a podanymi lub sugerowanymi tutaj przewidywaniami. LANXESS AG nie gwarantuje, że założenia stanowiące podstawę dla tych oświadczeń dotyczących przyszłości są pozbawione błędów i nie bierze na siebie żadnej odpowiedzialności za przyszłą trafność opinii wyrażonych w niniejszej prezentacji ani za rzeczywistą realizację prognozowanych wyników. Niniejszy dokument nie zawiera żądnych gwarancji ani zobowiązań w odniesieniu do informacji, szacunków, celów i opinii zawartych w niniejszym dokumencie, nie zachęca do pokładania zaufania w tych informacjach, szacunkach, celach i opiniach, a także nie powinien być interpretowany jako wzięcie odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy, pominięcia lub nieprawidłowości zawarte w tym dokumencie. Żaden przedstawiciel koncernu LANXESS AG lub jego spółek stowarzyszonych ani też kierownicy, dyrektorzy czy pracownicy takich spółek nie przyjmują żadnej odpowiedzialności wynikającej bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania niniejszego dokumentu.
Informacje dla redaktorów:
Wszystkie informacje prasowe publikowane przez koncern LANXESS wraz z towarzyszącymi im zdjęciami można znaleźć na stronie internetowej: http://press.lanxess.com. Aktualne zdjęcia członków Zarządu oraz inne materiały graficzne dotyczące koncernu LANXESS są dostępne na stronie internetowej: http://photos.lanxess.com. Materiały filmowe można znaleźć na stronie internetowej: http://globe360.net/broadcast.lanxess/.
Dodatkowe informacje dotyczące produktów chemicznych oferowanych przez koncern LANXESS można znaleźć w naszym WebMagazine pod adresem: http://webmagazine.lanxess.com