The National Energy Technology Laboratory (NETL) należące do Departamentu Energetyki USA poinformowało o opracowaniu metody masowej produkcji węglanu polipropylenu wykorzystującej dwutlenek węgla jako surowiec. Projekt częściowo sfinansowany przez amerykański rząd zrealizowało konsorcjum firm Albemarle i Novomer. Pierwsza spółka to producent chemikaliów, druga zajmuje się produkcją tworzyw sztucznych przy mniejszym zużyciu ropy naftowej, za to z wykorzystaniem katalizatorów przyspieszających reakcje chemiczne. 40 proc. masy wytworzonego polimeru to właśnie CO2, który znajduje szerokie zastosowanie w produktach z tworzyw sztucznych - od form twardych po miękkie i elastyczne.
Opracowanie przemysłowej metody wykorzystania CO2 w produkcji tworzyw sztucznych otwiera nowy rozdział w utylizacji niechcianego gazu - zamiast do atmosfery, może znaleźć się w użytecznych produktach.
Według NETL wychwytywany CO2 można wykorzystać m.in. przy produkcji chemikaliów, plastików, paliw, materiałów budowlanych. Przy masowej skali oznacza to pokaźna redukcję emisji CO2. Autorzy nowej metody uważają, że sprawdzi się ona szczególnie tam, gdzie ze względów geologicznych nie będzie możliwości podziemnego magazynowania dwutlenku węgla. Drugą zaletą nowej metody jest ograniczenie o połowę zużycia produktów ropopochodnych - masowo wykorzystywanych w konwencjonalnej produkcji tworzyw sztucznych. A wszystko to przy zbliżonych kosztach. /Źródło: www.wnp.pl/