Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Świat Tworzyw

21.03
2012

Sprawdzone i Innowacyjne Produkty Do Zastosowań Foliowych w Ofercie BOPS

Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. (BOPS), jako czołowy dostawca poliolefin na rynku polskim oferuje przetwórcom i odbiorcom końcowym komplementarną ofertę wielu standardowych, specjalnych i innowacyjnych gatunków poliolefin do zastosowań foliowych. Należą do nich dobrze znane już na rynku gatunki polietylenów (PE) dostępne pod nazwą Malen E (LDPE), Lupolen (LDPE, MDPE), Hostalen (HDPE), Lucalen (kopolimer etylenu z monomerami akrylowymi), Luflexen (mLLDPE) oraz typowe i specjalistyczne gatunki polipropylenów pod nazwą Moplen, Adstif, Metocene (PP – homopolimery, kopolimery blokowe i kopolimery statystyczne) oraz kopolimery i terpolimery specjalne pod nazwą Clyrell, Adflex, Softell i Adsyl, a także innowacyjne gatunki polibutenu-1: PB-1, Toppyl, Koattro, m.in. do zastosowań foliowych z efektem łatwego otwarcia zgrzeiny, a nawet z efektem wielokrotnego użycia typu „otwórz-zamknij”. W ofercie BOPS dostępne są również gatunki PE i PP pod nazwą Purell, które spełniają wymagania Farmakopei Europejskiej i USA w zastosowaniach na folię dla medycyny, farmacji oraz dla przemysłu kosmetycznego. Wspomniane typy tworzyw są wytwarzane w fabrykach Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. w Płocku lub w innych wytwórniach należących do Grupy LyondellBasell.
BOPS oferuje szeroką gamę różnych gatunków poliolefin do produkcji folii o strukturze jedno- lub wielowarstwowej, zgodnie z wymaganiami odbiorców i użytkowników końcowych, które mogą być wytwarzane z wykorzystaniem typowych technik produkcji folii rękawowych lub płaskich, które obejmują m.in. folie rozdmuchiwane, folie wylewane oraz folie orientowane dwuosiowo.
W ciągu kilku ostatnich lat, można zaobserwować w Polsce dynamiczny rozwój sektora folii do laminacji. Ze względu na odpowiednią zgrzewalność lub właściwości barierowe w stosunku do pary wodnej, wiele gatunków LDPE z oferty BOPS w połączeniu z innymi rodzajami poliolefin może być stosowanych do produkcji folii laminowanych do pakowania żywności i produktów nieżywnościowych. Najważniejsze wymagania, jakie są stawiane foliom do laminowania obejmują dobre właściwości optyczne (wysoki połysk i przezroczystość, niska zawartość wtrąceń żelowych), dobrą zgrzewalność i wysoką wytrzymałość zgrzeiny na gorąco (tzw. hot-tack), dzięki czemu folie te nadają się do przetwarzania automatycznego na szybkich maszynach pakujących. W przypadku zastosowań do produktów żywnościowych bardzo ważnym parametrem jest niski poziom emisji zapachu i stałość smaku. Folie do laminowania muszą się też łatwo drukować.
Z tego powodu, na rynek polski BOPS wprowadził ostatnio dwa nowe gatunki LDPE pod nazwą Malen E FGAN 23-D006 i Malen E FABS 23-D006, które mogą być wykorzystywane właśnie w procesie wytwarzania folii do laminowania lub wysokiej jakości folii termokurczliwej. Dobrane odpowiednio warunki prowadzenia procesu polimeryzacji umożliwiły uzyskanie polimeru na folie o optymalnych właściwościach optycznych, a odpowiednio dobrany wskaźnik szybkości płynięcia zapewnił polimerowi bardzo korzystną charakterystykę przetwórczą oraz możliwość uzyskiwania folii o wymaganych grubościach w zakresie 25 – 80 μm i o zadowalających parametrach wytrzymałościowych. Obydwa gatunki zawierają przeciwutleniacz, a FABS 23-D006 ponadto dodatek antyblokingowy i poślizgowy, który zapobiega sklejaniu się folii.
W przypadku gatunku Malen E FABS 23-D006, zawartość dodatku poślizgowego i antyblokingowego umożliwia stosowanie wytłaczanych z niego folii do zautomatyzowanych systemów pakowania.
Klienci BOPS podkreślają zalety gatunków PE i PP w zastosowaniach na różnego rodzaju folie – szczególnie ich dobre właściwości optyczne i wysoką wytrzymałość mechaniczną w wielu typowych i specjalnych zastosowaniach, m.in. na różnego rodzaju folie opakowaniowe do żywności (w tym również folie barierowe) oraz folie do pakowania produktów konsumenckich i wyrobów przemysłowych.
Tworzywa oferowane przez BOPS w wielu aplikacjach są uważane za gatunki wzorcowe, m.in. ze względu na ich wyjątkowe właściwości w zakresie jednorodności i przetwarzalności, wysokiego połysku i przezroczystości, dobrej zgrzewalności i odpowiednio wysokiej wytrzymałości zgrzeiny na gorąco, odporności na przebicie
i rozdarcie oraz szerokiego zakresu temperatur użytkowania. Dostępność szerokiej gamy produktów w ofercie BOPS zapewnia przetwórcom wszechstronne możliwości projektowe, dopasowane do potrzeb odbiorcy końcowego, szczególnie w zakresie folii o strukturze wielowarstwowej, gdzie odpowiednie warstwy można wykorzystać do wprowadzania różnej funkcyjności i modelowania właściwości użytkowych wyrobu końcowego, np.:
  • systemy z efektem łatwego otwierania zgrzeiny, a ostatnio również z efektem wielokrotnego otwarcia zgrzeiny typu „otwórz-zamknij” mogą być wytworzone przy zastosowaniu polibutenu-1 w postaci czystej lub w postaci mieszaniny gotowej do użycia pod nazwą Toppyl. Wspomniane najnowsze, innowacyjne rozwiązanie proponowane przez BOPS w zakresie wielokrotnego otwarcia zgrzeiny typu „otwórz-zamknij”, które jest całkowicie oparte o poliolefiny, może być wytworzone przy zastosowaniu gatunku polibutenu-1 w postaci mieszaniny gotowej do użycia pod nazwą Toppyl RC 3000. Gatunek ToppylRC 3000 został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić optymalną siłę zamknięcia i siłę otwarcia zgrzeiny przy wielokrotnym użyciu opakowania. Takie rozwiązanie wielokrotnego użycia jest szczególnie rekomendowane do pakowania serów, krojonych wędlin, porcjowanych produktów żywnościowych itp.
  • dobra elastyczność lub właściwości obkurczające z wysoką siłą trzymającą można uzyskać poprzez użycie gatunków Lucaleni Adflex; Koattro – to nowy rodzaj plastomeru o szczególnie wysokiej elastyczności, doskonałe na folie ochronne.
  • temperatura zgrzewania może być modyfikowana poprzez zastosowanie w warstwie zgrzewalnej folii płaskiej lub rękawowej specjalnego gatunku pod nazwą Adsyl – dostępne gatunki Adsylzapewniają uzyskanie pełnej funkcjonalności wytwarzanych folii w zakresie temperatury początku zgrzewu (SIT) od 115°C nawet do 70°C.
 
BOPS oferuje również swoim Klientom profesjonalne wsparcie techniczne kadry posiadającej specjalistyczną wiedzę i wieloletnie doświadczenie zawodowe.
 
Lupolen, Hostalen, Lucalen, Luflexen, Moplen, Adstif, Metocene, Clyrell, Adflex, Softell, Purell, Adsyl, PB-1, Toppyl, Koattro są znakami towarowymi LyondellBasell.
Malen jest znakiem towarowym Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o.

Pliki do pobrania

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito