Jaskra jest główną przyczyną nieodwracalnej ślepoty na świecie. Chociaż nie ma lekarstwa na jaskrę, leki do oczu służą do obniżenia ciśnienia śródgałkowego w oku, w celu zapobiegania utracie wzroku.
Wyrób medyczny w postaci soczewek kontaktowych zawierających folię polimerową został zaprojektowany w celu dozowania leku do oka.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Ophthalmology, zespół naukowców wykazał, że system nowatorskich soczewek kontaktowych, który wykorzystuje folię polimerową ze strategicznie umieszczonym lekiem w celu stopniowego dozowania leku do oka, jest co najmniej tak samo skuteczny, a być może bardziej, jak codziennie zakraplanie do oczu leku przeciwko jaskrzeLatanoprost w przedklinicznym modelu jaskry.
"Okazało się, że niższe dawki z soczewek kontaktowych zapewniają ten sam stopień obniżenia ciśnienia, co krople Latanoprostu, zaś wyższe dawki z soczewek, co ciekawe, powodowały lepsze obniżenie ciśnienia śródgałkowego niż krople w naszym małym badaniu. Na podstawie naszych wstępnych danych, soczewki mają nie tylko potencjał do poprawy przestrzegania przez pacjentów zaleceń lekarza, ale również możliwości zapewnienia lepszego obniżenia ciśnienia niż krople", oświadczył czołowy autor badań Joseph Ciolino , okulista w Massachusetts Eye and Earoraz adiunkt okulistyki w Harvard Medical School.
Obecnie leki są dozowane w postaci kropli do oczu, które czasami powodują pieczenie i palenie, mogą być trudne do samodzielnego zaaplikowania i następnie są związane z nieprzestrzeganiem przez pacjentów zaleceń lekarza, z niektórych badań wynika, że przestrzeganie wynosi poniżej 50%.
Badacze opracowali nowatorskie soczewki kontaktowe, które zawierają cienką folię polimerową z lekiem w kapsułce na obwodzie. Folia polimerowa z lekiem powoli uwalnia lek z soczewki. Ponieważ folia z lekiem jest na obwodzie, centrum soczewki jest jasne, co pozwala na normalną ostrość widzenia, oddychalność i uwodnienie.
Soczewki mogą być wykonane bez siły refrakcyjnej lub z możliwością skorygowania błędu refrakcji w przypadku wady wzroku w postaci krótkowzroczności lub dalekowzroczności. /Źródło: PRW/