Amortyzujący wstrząsy Megasus Horserunner waży mniej niż pół funta (Credit: Megasus Horserunners)
Posiadanie żelaznej płytki wbitej w dolnej części stopy uczyniłoby chodzenie i bieganie dość niewygodnym. Zespół odpowiedzialny za projekt Megasus Horserunners rozpoczął kampanię crowdfunding (metoda zbierania środków na określony cel, w której osoby zainteresowane mogą składać drobne dotacje za pośrednictwem internetu) w sprawie alternatywy podkowy, co jak twierdzi, pozwoli na bardziej naturalne ruchy kopyt oraz może być łatwo zakładane na zatrzask i zdejmowane w razie potrzeby.
Kluczowy argument, który sprawia, że zespół Megasus jest przeciw tradycyjnej żelaznej podkowie opiera się na tym, w jaki sposób kopyto reaguje na teren pod nogami. Stwierdza się, że ogólne błędne mniemanie na temat kopyt jest takie, że poruszają się tylko w płaszczyźnie poziomej, podczas gdy jej własne badania w tej dziedzinie wykazały, iż kopyto w rzeczywistości może poruszać się pionowo w celu skompensowania nierówności terenu.
Bieganie na sztywnej, niepoddającej się płytce oznacza, że niektóre ścięgna i więzadła są nieużywane, zespół twierdzi, że w taki sam sposób ogranicza ruch u ludzi opatrunek gipsowy.
System zaczyna się od taśmy typu rzep, którą owija się wokół kopyta. Amortyzujący wstrząsy but, który waży mniej niż pół funta (226 g) i jest wykonany z dwóch elementów - miękkiego i twardego, jest następnie połączony z kopytem przy użyciu rzędu klap, które zwijają się do wewnątrz i chwytają taśmy mocno je trzymając.
Liczba klap i rozmiar buta, mogą być dostosowane w zależności od wielkości kopyt. Zespół twierdzi, że zdolność do ich łatwego zdejmowania (dobra, a nawet łatwiejsza niż ścieranie paznokci w twardych końskich kopytach) oznacza, że koń może chodzić boso, aby wzmocnić swoje kopyta i dać dobry trening swoim ścięgnom i więzadłom, gdy nadarzy się okazja.
Obecnie zbierając fundusze na rozruch, zespół Megasus właśnie przekroczył swój cel 100 000 EUR (110 000 USD) przy 23 dniach pozostałych do końca. /Źródło: Megasus Horserunners/