Ankiety

Elastomery & Kauczuki

Elastomery Termoplastyczne (TPE), w języki angielskim nazywane także kauczukami termoplastycznymi (Thermoplast Rubbet, TR), albo stopami elastomerycznymi (Elastomeric Alloys, EA), mają w swoim składzie albo kopolimery blokowe (dwu lub wielifazowe), albo mieszaniny polimerów (blendy, ang. blends) i posiadają mniej lub więcej właściwości „elastycznych”.

 

„Elastomery termoplastyczne są to tworzywa polimerowe, które zachowują się w zakresie temperatury użytkowania jak materiały entropowo elastyczne (materiały o elastyczności gumy). Odkształcenie podczas rozciągania jest mniejsze niż 50%. Ich zakres topnienia (zakres płynięcia) znajduje się powyżej zakresu temperatury użytkowania, temperatura zeszklenia Tg, leżą z reguły poniżej 0oC”.

 

Do zmiany właściwości tworzywa w wyniku płynięcia i powstającej przez to deformacji dochodzi w temperaturze ok. 20-30K poniżej zakresu mięknienia. TPE znajdują się więc pod względem twardości, elastyczności i szeregu innych właściwości pomiędzy elastomerami (gumą), a typowymi termoplastami.

 

Przetwarzane są jednak tak, jak typowe termoplasty (wtryskiwanie, wytłaczanie, formowanie przez rozdmuchiwanie). Pozycje pomiędzy termoplastami a elastomerami zajmują one ze względu na to, że wykazują termoodwracalną usieciowaną fizycznie strukturę, w przeciwieństwie do elastomerów (gumy), które są usieciowane (wulkanizowane) i w konsekwencji nie ulegają topnieniu (mięknieniu) pod wpływem ciepła. Powyżej Tg, aż do temperatury topnienia, względnie mięknienia, zachowują się jak elastomery, ale przy wyższych temperaturach dają się przetwarzać termoplastycznie. Od elastomerów różnią się także wyższym DVR (odkształceniem trwałym po ściskaniu). TPE relaksują znacznie wolniej niż usieciowane chemicznie elastomery. W przeciwieństwie do elastomerów (guma), TPE łatwiej poddają się recyklingowi. O właściwościach elastycznych decyduje „udział fazy miękkiej”, określany jako „miękki segment” (udział kauczuku).

 

Rozróżnia się tzw. miękkie wyroby, o twardości wg Shore’a A 10-85, w których faza miękka stanowi główną matrycę, oraz twarde wyroby, o twardości wg Shore’a A 80 do D75, w których główna matrycę tworzy faza twarda. Faza miękka określa giętkość i elastyczność, faza twarda – wytrzymałość i odporność cieplną.

Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito